FILTROVAŤ

Teraz aj na „predposlednú míľu“: nové skriňové vozidlo Mercedes Benz eVito s väčšou kapacitou akumulátora

  • Dojazd 242 – 314 kilometrov (WLTP)[ , ] a sériová funkcia rýchleho nabíjania.
  • O 70 percent vyššia kapacita akumulátora v porovnaní s predchádzajúcim modelom.
  • Vozidlo dostupné v dvoch dĺžkach a s ložným objemom až 6,6 m³.
  • Efektívny a pohodlný jazdný zážitok vďaka automatickej rekuperácii DAUTO.
  • Nové skriňové vozidlo eVito začína na cene 55 303 eur s DPH a dodáva sa s rozsiahlym servisným balíkom.

Po modeli Mercedes Benz eVito Tourer dostalo rozsiahlu aktualizáciu elektrického hnacieho ústrojenstva (eATS), ako aj nový akumulátor s využiteľnou kapacitou 60 kWh, aj skriňové vozidlo eVito. Transportér, ktorý jazdí lokálne bez emisií, nahrádza model, ktorý bol úspešne uvedený na trh v roku 2018 a svojím výrazne väčším dojazdom 242 – 314 kilometrov (WLTP)[1, 2] oslovuje širšiu skupinu používateľov v komerčnej nákladnej doprave.

„Teší ma, že s novým skriňovým vozidlom Mercedes Benz eVito otvárame dvere podnikateľskej elektrickej mobility pre ešte viac oblastí použitia a že vďaka väčšiemu dojazdu ponúkame aj riešenie do prímestských a vidieckych oblastí,“ tvrdí Klaus Rehkugler, vedúci predaja a marketingu Mercedes Benz Vans. „Pokiaľ ide o rozsah výbavy, atraktívne lízingové splátky a možnosti verejného financovania, eVito je v mnohých prípadoch použitia z hľadiska celkových nákladov spojených s vlastníctvom na rovnakej úrovni ako Vito s konvenčným pohonom. Toto je najmä pre živnostníkov a manažérov autoparkov dôležitý aspekt, ktorý opäť jasne ukazuje, že elektrická mobilita sa medzičasom stala absolútne vhodným riešením na každodenné použitie.“

Rýchlejšie nabíjanie – väčší dojazd

Nový model Mercedes-Benz eVito sa od svojho predchodcu líši v mnohých oblastiach, pričom osvedčené vlastnosti akumulátorového elektrického skriňového vozidla zostali zachované. Rovnako ako predtým, pod prednou časťou sídli elektrické hnacie ústrojenstvo, ktoré poháňa predné kolesá špičkovým výkonom 85 kW. Skriňové vozidlo Mercedes-Benz eVito disponuje vodou chladenou nabíjačkou so striedavým prúdom (OBL) s maximálnym nabíjacím výkonom 11 kW. Vďaka tomu je pripravený na nabíjanie striedavým prúdom, napríklad v mieste podnikania, v depách alebo na verejných nabíjacích staniciach. Nový model sa nabíja prostredníctvom nabíjacej zásuvky CCS, ktorá sa nachádza vľavo, v prednom nárazníku. Prostredníctvom tejto zásuvky možno transportér rýchlo nabíjať aj jednosmerným prúdom. Akumulátor transportéra eVito tak možno nabiť vďaka sériovému maximálnemu nabíjaciemu výkonu 50 kW[3] alebo na želanie maximálne 80 kW[3] na rýchlonabíjacej stanici s jednosmerným prúdom približne za 50, resp. 35 minút[4] z 10 na 80 %. Akumulátor s využiteľnou kapacitou 60 kWh umožňuje dojazd 242 – 314 kilometrov (WLTP)[1, 2].

Aj v novom modeli ponúka skriňové vozidlo eVito rôzne stupne rekuperácie na dobíjanie svojho akumulátora aj počas jazdy pomocou inteligentnej prevádzkovej stratégie. Podľa potreby môže vodič meniť intenzitu rekuperácie radiacou páčkou, ktorá sa nachádza za volantom. Efektívny a komfortný spôsob jazdenia umožňuje aj nová funkcia v transportéri eVito – stupeň rekuperácie DAUTO. Podľa motta „predvídavá jazda a sporenie energie“ sa prepoja informácie bezpečnostných asistentov a intenzita rekuperácie sa v reálnom čase prispôsobí podľa situácie. Tri jazdné programy okrem toho pomáhajú zákazníkom individuálne si stlačením tlačidla vybrať počas jazdy medzi maximálnym komfortom a maximálnym dojazdom.

Vďaka umiestneniu akumulátora v podlahe vozidla je interiér k dispozícii bez obmedzení a ponúka ložný priestor s objemom až 6,6 m³ – dôležitá požiadavka v mnohých odvetviach, najmä v oblasti prepravy tovaru. Transportér jazdiaci lokálne bez emisií si možno objednať v dvoch rozličných dĺžkach: buď ako variant s celkovou dĺžkou 5 140 milimetrov, alebo ako extra dlhú verziu s dĺžkou 5 370 milimetrov.

Rovnako praktický ako s konvenčným pohonom pri často porovnateľných celkových nákladoch spojených s vlastníctvom

Rovnako ako eVito Tourer aj nové skriňové vozidlo eVito disponuje v rámci sériovej výbavy mnohými atraktívnymi prvkami výbavy, napríklad 17-palcovými kolesami, vyhrievaním sedadiel pre vodiča, multifunkčným volantom s cestovným počítačom alebo nabíjaním jednosmerným prúdom s výkonom až 50 kW. Súčasťou sériovej výbavy sú aj rôzne asistenčné a bezpečnostné systémy, ako aktívny asistent brzdenia, ATTENTION ASSIST, asistent osvetlenia vozidla a tempomat.
Cena skriňového vozidla eVito začína na 55 303 eur s DPH. V cene je aj balík údržby na šesť rokov – ktorý počas tohto časového obdobia pokrýva náklady na údržbové práce podľa servisného zošita a predpisov výrobcu[5] – ako aj certifikát akumulátora Mercedes-Benz na 160 000 kilometrov alebo osem rokov[6].

Technické údaje skriňového vozidla Mercedes-Benz eVito

Emisie CO₂ 0 g/km
Spotreba elektriny (kombinovaná) podľa WLTP[7,8] 27,2 - 21,3 kWh/100 km
Elektrický dojazd (kombinovaný) podľa WLTP[1,2] 242 - 314 km
Min. čas nabíjania z nabíjacej skrinky alebo z verejnej nabíjacej stanice < 6,5 h (0 - 100 %)
nabíjanie striedavým prúdom, maximálne 11 kW  
Min. čas nabíjania z rýchlonabíjacej stanice  
Nabíjanie jednosmerným prúdom, maximálne 50 kW sériovo[3] cca 50 min (10 – 80 %)[4]
Nabíjanie jednosmerným prúdom, maximálne 80 kW (voliteľne)[3] cca 35 min (10 - 80 %)[4]
Pohon náhon na predné kolesá
Výkon (špičkový) 85 kW (116 k)
Výkon (trvalý) 70 kW (95 k)
Max. krútiaci moment 360 Nm
Vysokovoltový akumulátor lítium‑iónový
Kapacita akumulátora (využiteľná) 60 kWh
Kapacita akumulátora (nainštalovaná) 66 kWh
Dĺžky 5 140 mm, 5 370 mm
Ložný objem dlhá: 6,0 m³, extra dlhá: 6,6 m³
Max. zaťaženie dlhá: 888 kg, extra dlhá: cca 853 kg
Obmedzenie rýchlosti 80 km/h (sériovo), 100 a 120 km/h (voliteľne)
Najväčšia prípustná celková hmotnosť 3 200 kilogramov

[1] Dojazd bol zistený na základe nariadenia 2017/1151/EÚ.
[2] Skutočný dojazd závisí od individuálneho spôsobu jazdenia, dopravnej situácie, vonkajšej teploty, používania klimatizácie/kúrenia atď. a môže sa prípadne líšiť.
[3] Maximálny výkon nabíjania na nabíjacej stanici s jednosmerným prúdom a napájacím napätím 400 V, elektrickým prúdom 300 A; maximálny výkon nabíjania je závislý od rôznych faktorov, ako napríklad od teploty okolia, teploty akumulátora a stavu nabitia na začiatku nabíjania.
[4] Minimálny čas nabíjania z 10 na 80 % za optimálnych podmienok na nabíjacej stanici s jednosmerným prúdom a napájacím napätím 400 V, elektrickým prúdom 300 A; čas nabíjania sa môže líšiť v závislosti od rôznych faktorov, ako napríklad teploty okolia, teploty akumulátora a využívania prídavných vedľajších spotrebičov, ako je kúrenie.
[5] Podľa špecifických podmienok integrovaného balíka údržby pre eVito.
[6] Podľa špecifických podmienok certifikátu akumulátora Mercedes-Benz pre eVito.
[7] Spotreba elektriny bola zistená na základe nariadenia 2017/1151/EÚ.
[8] Ďalšie informácie o oficiálnej spotrebe paliva a oficiálnych špecifických emisiách CO2 nových osobných motorových vozidiel sú uvedené v „Príručke o spotrebe paliva, emisiách CO2 a spotrebe elektriny nových osobných motorových vozidiel“, ktorú získate bezplatne na všetkých predajných miestach a v spoločnosti DAT Deutsche Automobil Treuhand GmbH (www.dat.de).